Käpalised koduaias – Juhani Puukool

Meie kodude aknalauad on vallutanud erinevad orhideede liigid. Kes on nende hingeelu tundma õppinud, peab neid lihtsalt kasvatatavaks ja rikkalikult õieilu pakkuvateks kaaslasteks. Samamoodi on ka orhideede kasvatamisega koduaias. Liike, mis on meie looduses levinud, hoolimata sellest, et nad on kaitse all, saab edukalt kasvatada ka koduaias. Nii nagu rododendronid või tiigitaimed ei kasva juhusliku koha peal, nii on vaja ka käpalistele rajada neile sobiv kasvukoht.

Enamik meie looduslikke käpalisi kasvab lubjarikkal pinnasel, kus põhjavee seis on kõrge. See võib olla ka lihtsalt niisugune mulla alla mattunud loopealne, kus vesi koguneb paekivi lohkudesse.

Aias on lihtne sellist kasvukohta tekitada. Selleks on tarvis ainult ruutmeeter maad, labidas ja tükk kilet. Tuleb kaevata umbes poole meetri sügavune auk ja see tugeva kilega vooderdada. Kile ülemine serv jäetakse 10-20 cm allapoole maapinda, et liigne vesi saaks ära valguda. Kile alla ja peale võib panna õhukese kihi liiva, et mõni juhuslik terav kivitükk seda ei purustaks. Liiva asemel võib kile alla panna ka peenrakattekangast või muud sellist. Veel lihtsam on kaevata maasse mõni suur plastikkauss või väike aiabassein. Pika põua ajal ei tohi kastmist unustada. Tuleb ka segada sobiv muld. Sõrmkäppade (Dactylorhiza) muld peab näiteks olema lubjarikas (pH = 7-8). Kui muld on hapu, tuleb seda korralikult lubjata. Lupjamiseks võib mulda segada kriiti, kustutatud lupja, paekivipuru, purustatud merekarpe, munakoori, tuhka ja muud seesugust leeliselist ollust. Minu meelest on parim mõni porsuv ja aeglaselt lagunev paekivierim koos peenema kivipuru ja tolmuga, mis annab peaaegu loodusliku tulemuse. Ruutmeetri peale kulub seda umbes pangetäis. Niisugune käpaliste nurk sobib hästi näiteks aiabasseini kõrvale. Muidugi peab kasvukoht olema päikesepaisteline, ainult kuldking ja mõned neiuvaibad tahavad poolvarju. Põhjamaade asjatundjad väidavad, et väikeses aias võib käpalisi ka potis kasvatada. Poti põhjas ei tohi olla auku vee äravooluks. Augud puuritakse poti seina põhjast 10-15 cm kõrgemale. (Rein Sander’i artikli põhjal)

Oleme välja valinud mõned liigid ja sordid, mille enda või nende esivanemate looduslik leviala on sarnane meie kliimatingimustega. Taimi pakume kahes suuruses. 9 cm läbimõõduga potis kasvava taime õite nägemiseks tuleb varuda paar-kolm aastat kannatust. Suuremad taimed näitavad õisi juba istutusaastal või sellele järgneval aastal.

Taimi saab ette tellida meie e-poest.

Taimede väljastamist alustame aprillis. Jälgi infot kodulehel!

 

Kuldking (Cypripedium) Vicky's Delight

Kuldking (Cypripedium) ‘Vicky’s Delight’

Kõige kenam meie käpalistest on kindlasti kaunis kuldking Cypripedium calceolus. Looduses kasvab ta nii varjukal puisniidul kui ka niiskes madalsoomännikus. Kuldkinga kohanemisvõime on üsna suur, ta saab hakkama ka päris tavalisel aiamullal. Mullasse võiks segada kõdunenud puutükke, jämedat liiva, munakoori, puukoort. Lehe-, koore- või okkamultš kuulub asja juurde.

Kuldkinga õitseb meil mai lõpust juuni keskpaigani, külma kevade korral ka kauem ja eelkõige võib teda kohata salumetsades, puisniitudel ja kadastikes, samuti loo- ja laanemetsades. Kuigi liik on levinud üle Eesti, on suurem tõenäosus teda kohata Lääne-Eestis ja läänesaartel. Ka suuremad populatsioonid on seal, ehkki Virumaal ja Järvamaal leidub samuti isendirohkeid paiku. Soodsates poolvarjulistes kasvukohtades võib üks taim elada rohkem kui sada aastat, sest mullas on risoom, mis igal aastal kasvab sentimeetri juurde ja võib ka haruneda, mille tulemusena moodustavad väiksemad või suuremad puhmikud.
Telli siit: Kuldking (Cypripedium) ‘Vicky’s Delight’

 

Sõrmkäpad - Dactylorhiza

Sõrmkäpad (Dactylorhiza)

Teine tähtsam rühm on sõrmkäpad (Dactylorhiza) ja nende ristandid. Kasvukoha suhtes küllaltki vähenõudlikud, kuid eelistab siiski veidi lubjarikkamaid muldi ja väldivad väga kuivi kasvukohti.

Dactylorhiza 'Foliorella'

Sõrmkäpp (Dactylorhiza) ‘Foliorella’

See on kõige lihtsamini kasvatatav orhideeliik koduaeda. Õitsedes võib olla 60-80 cm kõrge, võimsad õievarred võivad ulatuda üle 30cm. Õied on purpursed, tumedate täppidega ja väga efektsed. Õitseb mais-juunis. Sobib päikseline ja poolvarjuline kasvukoht, eelistab lubjarikast kasvupinda.
Telli siit: Sõrmkäpp (Dactylorhiza) ‘Foliorella’

 

Laialehine sõrmkäpp - Dactylorhiza majalis

Laialehine sõrmkäpp (Dactylorhiza majalis)

Lehed rohelised, pealtpoolt kaetud purpurpruunide laikudega. Õitseb mai-juuni. Õisikud 5-15 cm pikad, värvuselt purpursed. Sügisel lehed kaovad. Talvel ei vaja eraldi katet, on külmakindel. Kasvab hästi päikselises või poolvarjulises kasvukohas. Sobib kasvatamiseks niiskemates kasvukohtades.
Telli siit: Laialehine sõrmkäpp (Dactylorhiza majalis)

 

Dactylorhiza Purpurella

Dactylorhiza purpurella

Õitseb mai-juuni. Õied purpursed, suudmest valge. Sügisel lehed kaovad. On külmakindel ja ei vaja talvel eraldi katmist. Kasvab hästi hea drenaažiga päikselises või poolvarjulises kasvukohas. Eelistab lubjarikast kasvukohta. Looduslikult levinud Inglismaal, Taanis ja Norra lõunaosas. On üks Dactylohiza ‘Foliorella’ esivanematest.
Telli siit: Dactylorhiza purpurella